ЛР № 6. Вимірювання маси тіл.Маса — фізична величина; позначається літерою m.
Як і будь- яку фізичну величину, масу можна виміряти.
Основною одиницею маси є кілограм (1 кг).
Кілограм — це еталон маси у вигляді циліндра,
виготовленого з платиново-іридієвого сплаву, що зберігається у Палаті мір і ваг у Франції. У багатьох країнах зберігаються досить точні копії цього еталона. Масу будь-якого тіла можна визначити, порівнюючи її з цим еталоном.
На практиці часто використовують й інші одиниці маси, зручніші для вираження великих або зовсім малих мас: тонна (1 т), грам (1 г), міліграм (1 мг).
1 т = 1000 кг = 103 кг;
1 г = 0,001 кг = 10-3 кг;
1 мг = 0,001 г = 10-3 г = 10-6 кг.
Будь-яке тіло в природі — від велетенських небесних тіл (Місяць, Сонце, зорі) до дуже маленьких елементарних частинок (електрони, протони, нейтрони) — має масу, і його масу можна виміряти. Існують різні способи вимірювання маси. Можна визначити масу тіл, порівнюючи швидкості, набуті внаслідок їхньої взаємодії. Таким способом визначають маси таких великих тіл, як планети та їхні супутники, або таких дуже малих частинок, як атоми й молекули.
Найпростіший спосіб вимірювання маси тіла — це його зважування за допомогою важільних  або електронних ваг.
Важільні ваги можна виготовити в домашніх умовах. 

 
Вони своїм виглядом нагадують гойдалки. Так що для їх виготовлення вам знадобиться пряма планка для плечей. Роль цієї планки може виконати звичайна лінійка, спиця від парасольки або будь-яка інша пряма палиця.
По краях планки потрібно прикріпити чаші. Для цього ви можете використовувати будь-які дві однакові ємності. Це можуть бути пробки від напоїв, металеві кришки для консервування, мірні чашки і т.п. По краях цих ємностей слід зробити три рівновіддалених один від одного отвору і прикріпити до них нитки, волосінь, тонкий дріт.
По центру планки слід приклеїти (або приварити) перпендикулярно ще одну рейку, тільки коротшу. Ця стрілка буде показувати урівноваження плечей ваг. Ваші ваги готові, залишилося тільки закріпити їх на який-небудь підставці, наприклад, повісити на гачок на вертикально встановленої рейці.
Важки для зважування можна придбати в магазині або скористатися монетками, маса яких наведена у таблиці.
Номінал
1 коп
2 коп
5 коп
10 коп
25 коп
50 коп
1 грн
Маса
1,5 г
1,8 г
4,3 г
1,7 г
2,9 г
4,2 г
7,1 г
  Використовуючи виготовлені терези та монетки виміряйте:
1. Яку найбільшу масу цукру можна набрати столовою ложкою.

2. Зважте 1 шматок ще не розгорнутого мила та порівняйте результат із записом на обгортці.
3. Виміряйте масу свого мобільного телефона та порівняйте отриманий результат із тим, що записаний у технічних характеристиках для приладу.
Зробіть фото та збережіть виготовлені ваги та важки для наступних досліджень.

2 коментарі: